Eşit Kollu Terazi ile Kütle Ölçümü

EŞİT KOLLU TERAZİ İLE KÜTLE ÖLÇÜMÜ
Maddenin Kütlesi
Kütle, bir maddenin miktarının ölçüsüne verilen isimdir. Sl birim sisteminde kg olarak belirtilmiştir. Kütle eşit kollu terazi ile ölçülmektedir. Günlük yaşantımız da, insanlar arasında oluşan yanlış bir algıya göre, bu eşit kollu terazi sözde ağırlık ölçmek için kullanılıyor. Bu oldukça yanlış bir tabirdir çünkü ağırlığın bir kuvvet olduğunu ve bu değerin dinamometre ile ölçüldüğünü biliyoruz. Ayrıca kuvvetin skaler ağırlığın ise yer çekim etkisi sayesinde de vektörel bir değer olduğunu da biliyoruz. Bu iki değer arasında sayılabilecek en önemli farklardan bir tanesi olan ‘’değişmezlik’’ kanunu da yanlış bilinen gerçeklere ışık tutmak durumundadır. Kuvvet olan ağırlık değişebildiği gibi, kuvvet hiçbir türlü değişmez net bir değer olarak her yer de ve her ortam da aynı olmak zorundadır.
Eşit kollu teraziye geçmeden önce bu cismin tarihi ile ufak bir bilgi vermekte fayda var, insanlık tarihinde bu cismin ilk olarak kullanıldığı uygarlık olarak Mısırlılar resmiyet kazanmıştır. Tarih olarak ise M.Ö 3500 yılından kalma kazılar kapalı kapıyı biraz da olsa aralamamıza yardım ediyor.
Eşit Kollu Terazi İle Kütle Ölçümü
Eşit kollu terazi kütle ölçümünün yapılması için kullanılır. İki adet kefesi bulunan ve günlük hayatta da karşımıza çıkan bu cisim, iki maddenin kütlelerinin ölçümü için kullanılmaktadır. İki adet kefesi bulunan bu terazi de ‘’denge’’ demek, kefelerin her ikisinin de aynı hiza da durması demektir.
Eşit kollu terazi de yer alan cisimlerin kütlesi Dünya da aynı ise, Ay’da da aynıdır ve denge değişmez. Sonuçta bulundukları ortamın aynı olması vesilesi ile yer çekimi her ikisine de aynı değer de etki eder ve değişen bir durum olmaz. Bu konu üzerinden devam edecek olursak, yer çekim etkisinin olmadığı yerler de ise eşit kollu terazi ile herhangi bir ölçüm yapılamaz.
Eşit kollu terazinin kefelerinden bir tanesine m1 kütleli, diğer kefesine ise m2 kütleli cisimler konulup, dengeye ulaşılmaya çalışılır. Terazi de daha duyarlı ölçümler yapmak da mümkündür işte o zaman binici devreye girer ve öyle ölçüm yapılır.
Sizlere eşit kollu terazi için hesaplamalar da kullanılan bazı basit formüller vereceğiz.
mB: Binicinin kütlesi
n: Binicinin bulunduğu bölme sayısı
mB/N: Terazinin duyarlılığı (Binicinin bir bölme yer değiştirmesi sonucunda yaptığı tepki)
m1: Kütlesi ölçülecek cismin kütlesi
m2: Kütlesi bilinen standart kütle değeri
N: Kolda ki bölme sayısı
m1=m2+(mB/Nxn)
Eşit Kollu Terazinin Günlük Hayatta Ki Yeri
Eşit kollu teraziler maddelerin kütlelerini ölçmek gibi önemli bir rolü üstelendiğinden dolayı, günlük yaşantımız da çok elzem bir noktayı teşkil etmektedir. Özellikle bakkallar da ve pazarlar da kendisine çok geniş çaplı bir kullanım alanı bulan eşit kollu terazi, çağın en önemli icatlarından bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın