Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞİMLER
Doğa da yer alan maddeler, çoğu zaman kimyasal veya fiziksel olaylara maruz kalırlar. Bu olaylar maddenin kimliğinde meydana gelecek olan değişmeler ve sabit olarak karşımıza çıkabilir. Yani maddenin kimliğini değiştiren olaylara kimyasal, kimliğine tesir etmeyenler ise fiziksel olaylar olarak karşımıza çıkabilirler. Hızlıca bu iki olayın ne olup olmadıklarına bir göz atalım.

Fiziksel Olaylar
Fiziksel olaylar veya değişimler, maddenin kimliğinde yani yapısında değil de yalnızca görünüşünde meydana gelen olaylara verilen isimdir. Bu olay sonucunda yeni bir madde oluşmaz yalnızca var olan maddenin duyu organları ile algılanan kısımları değişime uğrar. Bu değişimlere örnek verecek olursak en basitinden, renk, şekil gibi basit özelliklerdir. Fiziksel olaylar sonucunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi madde kimliğinde herhangi bir değişim meydana gelmez. Fiziksel olaylara örnekler verelim:
– Buzun Erimesi
– Odunun Parçalanması
– Tuğlanın Kırılması
– Suyun Buharlaşması
– Küp şekeri ezerek daha küçük parçacıklara sahip toz şeker eldesi
– Kağıdın yırtılması
– Gazın yoğuşması
– Altının Şekil Verilerek Bilezik Yapılması
– Suyun Buharlaşması
– Havucun Veya Herhangi Bir Sebzenin Rendelenme İşlemine Tabi Tutulması
– Gökyüzünün Kızıl Renginden Mavi Rengine Bürünmesi
– Gökkuşağının Oluşması
Yukarı da vermiş olduğumuz ve daha sonsuza kadar sürdürebileceğimiz bu olaylara kısa bir dipnot ekleyelim istedik, hal değişim olayları dünya da rastlanan en önemli fiziksel olayların baş sıralarında yer alır.
Kimyasal Değişimler
Yukarı da fiziksel olaylar olarak ayırmış olduğumuz başlıktan tamamen farklı ve daha karmaşık versiyonu olan kimyasal değişimler. Fizik ve kimya bilim dallarında oldukça derin işlenmeye değer olarak kabul edilmiştir. Kimyasal değişimlerin kısaca bir tanımı yapacak olursak, bu olay sonucunda elde var olan madde zamanla kimliğinde tamamen bir değişikliğe uğrar ve yeni bir madde oluşumu gözlenir. Aynı zaman da bu olay sonucunda meydana gelen madde, yeniden eski haline dönüştürülemez. Mesela kömürün yanması sonucunda oluşan yeni madde, tekrar kömüre dönüşemediği gibi bu yeni madde eskisi gibi yanıcı bir kimlik taşımamaktadır. Kimyasal değişimlere örnekler verelim.
– Kömürün Yanması
– Demirin Paslanması
– Canlıların Ölmesi
– Yumurtanın Haşlanması
– Üzüm Suyu İle Sirke Yapımı
– Gümüşün Kararması
– Ekmeğin Zamanla Küflenmesi
– Meyvelerin Çürümesi
– Un ve Su İle Hamur Yapımı
– Fermantasyon Olayları İle Elde Edilen Alkoller
– İnsanların Sindirim Ve Solunum Yapması Olayı
– Dişlerimizin Çürümesi
– Doğalgazın Yanması
– Kabartma Tozunun Üzerine Limon Sıkılması
Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler üzerine yeniden bir dipnot bırakma gereksinimini duyduk. Kimyasal olay denilince kimsenin aklından çıkmaması gereken elzem bir nokta ‘’yanma’’ olayıdır. Yanma olaylarının hepsi kimyasal olay olmakla beraber en sık olarak karşımıza çıkan örneklerin başında gelir.

Bir yorum

  1. Emek için yorum bırakıyorum ellerinize sağlık hocam

Bir Cevap Yazın