Hız ve Sürat Arasındaki Fark Nedir?

Hız ve Sürat Aynı Şey midir?
Hız ve sürat konusu çoğu insan tarafından karıştırılan bir konudur. Aynı şekilde sıkça da yanlış yerde telaffuz edilir. Hatta haber sunucularının bile, hız ve sürat sözcüklerini yer yer yanlış kullandığı da olmuştur. Bu kadar çok karıştırılmasına ve yanlış yerde kullanılması rağmen; hız ve sürat kavramlarını birbirlerinden ayırmak oldukça basittir.
Çok basit bir örnek verecek olursak; Daire biçiminde olan 100 metrelik bir koşu parkurunda, 1 gelen koşucu parkuru 10 saniyede tamamlamış olsun. Bu koşucunun hızı “0” dır. Çünkü yer değiştirme miktarı“0”’dır. Formül ile gösterecek olursak; Yer değiştirme / zamandan: 0 / 10 ‘= 0 sonucu çıkacaktır. çıkacaktır. Bu koşucunun sürati ise: 100 / 10 = 10’dur.
Daha ilk baştan ayrılırlar
Aslında hız ve süratin birbirlerinden ayrılması temel fizik kuralları içinde en temel yerde ve en başta birbirinden ayrılır. Çünkü hız vektörel bir değerken, sürat skaler bir değerdir. Dolayısıyla daha ilk baştan ayrılan hız ve sürat kavramları, hiçbir zaman bir arada değerlendirilemez.
Hız ve süratin ne demek olduğu bilmekte, bu ayrımı yapmada kolaylık sağlayacaktır.
1. Hız Nedir
Hız, yer değiştirmedir. Herhangi bir şeyin, birim zamanda değiştirdiği yer kadar olan miktar onun sahip olduğu hızı gösterir. Ayrıca hız vektörel bir büyüklük olduğu için de mutlara belirli bir yön bildirmek zorundadır.
Örnek vermek gerekirse; “uçak 200 km/s hızla gidiyor” dersek bu herhangi bir hız değeri vermez. Bu cümleden sadece uçağın 200 km/s süratte yol aldığı çıkarımı yapılır. Oradaki hız sözcüğünün, fiziksel anlamdı “hız” sözcüğü ile ilişi yoktur. Ancak “uçak güneybatıya 200 km/s hızla gidiyor” denilirse burada hızdan bahsedilebilir. Çünkü herhangi bir nesnenin hızı olabilmesi için , muhakkak bir yön bilgisinin olması gerekir.
Hızın formül şeklinde ifadesi ise; Yer değiştirme / zamandır. Yer değiştirme; cismin ilk olarak bulunduğu nokta ile son bulunduğu nokta arasındaki mesafedir.
a) Sabit Hız
Sabit hız, belli bir doğru üzerinde, belirli bir hız ile yapılan yer değiştirme hareketidir. Burada dikkat edilmesi gereken “bir doğru üzerinde” ifadesidir. Herhangi bir eğimde sabit hız bulunamaz. Örneğin; yuvarlak bir bisiklet pistinde yarışan bisikletçilerin; sabit hızları yoktur, ivmeli hareketi vardır.
b) İvmeli Hareket
Hızın birim zamanda yaptığı değişimi ivmedir. İvme sabit değil, değişkendir.
2. Sürat Nedir
Basit bir tabir ile birim zamanda alınan yoldur. Herhangi bir yön bildirmesine gerek yoktur. Aldığı yolun eğimli ya da doğrusal olması fark etmez. Sürat sadece ne kadar zamanda ne kadar yol alındığı ile ilgilenir. Örneğin; Bir kişi 50 metrelik bir mesafeyi 5 sanyde yürürse, bu kişinin sürati: 50 / 5 = 10 m/s olur.

2 yorum

  1. Çok güzel bir site 🙂

  2. Aşk arıyorum aşk yokmu bu sitede aşk hep fizik mi ya

Bir Cevap Yazın